Life Arts Kimdir?

Biz Kimiz?

Hikayemiz

Life Arts Academy, 2017’de Eda Özdoğan ve Cihangir Gök tarafından, iyi bildikleri ve sevdikleri iki şeyi bir araya getirmek üzere kuruldu. Pilates ve müzik..

Eda, tekstil sektöründe üst düzey yöneticilik yapıyordu. Yoğun stres ve masa başı mesainin bedensel, ruhsal ve mental zararlarını bolca deneyimlediği bu dönemde pilates ile tanıştı. İlk görüşte aşk, zamanla bağımlılığa dönüştü. Kurumsal yaşamın kendisine kattığı skolyoz, lordoz, boyun düzleşmesi gibi duruş bozukluklarının yanı sıra bel fıtığı, torasik outlet sendromu, tietze sendromu gibi kas-iskelet sistemi problemlerinden kaynaklı ağrılar ve hareket kısıtlılıkları azalmaya başladı. Yaşadığı gelişme etkileyici ama onun için yetersizdi. Daha iyisini sorguladığında birlikte çalıştığı uzmanlardan tatmin edici cevaplar alamadı, ihtiyaç duyduğu hakimiyeti hissedemedi. Fakat Pilates denen bu sistemin tılsımını, etkin bir şekilde kullanıldığında yaratacağı mucizeleri hissedebiliyordu. O yüzden kendini iyileştirmek, yaşam kalitesini düşüren bu ağrı ve mutsuzluklardan tamamen kurtulmak üzere, insan bedeni ve hareket sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Anatomi, kinesiyoloji, hareket eğitimi pilates, spor biyomekaniği, spor fizyolojisi alanlarında eğitimler aldı, okudu, araştırdı, denedi, yanıldı, yılmayıp tekrar denedi. Tüm öğrendiklerini, her yeni bilgiyi kendi bedeninde deneyimledi. Öğrendikçe sisteme dair artan hayranlığı ve merakıyla birlikte ağrıları ve hareket kısıtlılıkları da gittikçe azaldı ve sonunda hepsinden kurtuldu. Duramadı, sistemin faydalarını sevdikleriyle paylaştı. Çevresinde bu tür problemleri olan kişileri de bildikleriyle onarmak, faydalı olmak üzere çalıştı. Çalışmalar sevindirici sonuçlar verdi, gülen yüzler, değişen hayatlar deneyimledi. Bu deneyimin kendisini nasıl beslediğini, başka hayatlara dokunmanın ne kadar değerli olduğunu fark ettiği noktada da artık hayatının geri kalanında bunu yapmaya devam etmeye karar verdi. Kurumsaldaki 20 senelik konfor alanını ve kariyerini geride bırakma zamanı gelmişti.

Cihangir, 8 yaşında paket lastiğinden kendisine gitar yapıp kurcalarken tanıştığı müzik ile yaşamı boyunca hep iç içeydi. Müziğe ilgisi ailesi tarafından erken yaşta fark edildi, müzik eğitimine piyano ile başladı. Küçük yaşta teşhisi konan DEHB ve epilepsi rahatsızlıklarıyla geçen çocukluğu, müziğin sakinleştirici, odaklanmayı sağlayan ve tedavi edici etkisiyle yaratıcı bir sürece dönüştü.
Ardından bateri ve gitar ile öğrenme ve keşif yolculuğuna devam etti.
Her bir enstrümanda kendinden bir parça buldu, şarkı söylemeye başladığında ise parçalar tamamlanmıştı.
Akademik hayatına da müzik alanında devam etti. Modern Müzik Akademisi vokal bölümü mezunu olan Cihangir, eğitim sürecinde çaldığı enstrümanlarda ustalaşmanın yanı sıra caz vokal, rock vokal, caz armoni, sahne sanatları alanlarında da bilgilerini derinleştirdi.
Ardından eğitim sektöründe çalışmaya başladı. 5 yıllık süreçte çeşitli kolej, kurs ve okullarda müzik branşı eğitmeni olarak görev aldı.
Fakat bu sistemin tam anlamıyla bir parçası olamadı, mevcut eğitim sistemini ve bu sistemde çocuklara yetememeyi sevemedi. Diğer yandan çocukları, onların dünyasını değiştirmeyi, hiç kaybetmediği çocuk ruhunu öğrencisi olan çocuklarıyla canlı tutmayı çok sevdi. Daha nitelikli öğretmek, insanlara müzik sevgisi ve enternasyonel müzik duygusu aşılayarak ufuklarını genişletmek , oyunu kendi kurallarıyla şekillendirmek zamanıydı artık.


Eda ve Cihangir’in yolları 2014’te kesişti. Birbirlerini çok sevdiler, aile oldular.
Birlikte “ne güzel” şeyler yapsak dediler. İstediler, kurguladılar, “ne güzel” i ve “en güzel” i hayal ettiler.
2017’de birbirlerine olan aşkları spor ve müziğe olan aşkları ile buluştu ve Life Arts doğdu.
Başlangıçta kurdukları hayallerini gerçekleştirmek üzere içinde sıkı ve titiz çalışma, mükemmeliyetçilik, disiplin, özveri, bir o kadar da neşe ve sevgi barındıran yolculukları başladı.
Pilates ve müzik eğitimi alanlarında hayallerini gerçekleştirdiklerine ikna olduklarında yeni fikir ve hayaller edindiler. Yolları süreçte yeni kahramanlarla kesişti. Kick bokstan resime, hamak yogadan power plate’e, fizyoterapiden diyet danışmanlığına, müzik prodüksiyondan cimnastiğe pek çok yeni oyun alanları ve hikayeleri oldu.
Life Arts 2 kişi olarak yola çıkmışken, kocaman ve mutlu bir aileye dönüştü.

Gökten 3 elma düştü.
Biri ailenin hep yanında olan öğrencilerimize
Biri yolumuzun kesiştiği kahramanlar olan ekibimize
Biri de gelecekte öğrencimiz olacak olan yeni kahramana, sana…