Power Plate

25 dakikalık power plate antrenmanı 120 dakikalık genel antrenmana eşdeğerdir.

Egzersiz için zaman yaratmanın gittikçe zorlaştığı yaşam koşullarında müthiş bir çözümdür. Yaşam rutininize haftada 3 kez 25’er dakika olarak ekleyeceğiniz power plate egzersizleri yoğun bir antrenman programı ile eşdeğer verim sağlar.

Power Plate uzay mekiklerinden fizyoterapi merkezlerine, profesyonel futbol kulüplerinden hastanelere kadar geniş bir yelpazede kullanılan MDD sertifikalı medikal bir cihaz olup, temel kullanım amacı vücutta kas ve kemik yoğunluğunu artırmaktır.

Diğer yandan Power Plate cihazında kaslar saniyede 35-50 hertz titreşim etkisinde kasılarak en küçük kılcal damarlarda bile kan pompalanmasına neden olur. Bu da metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, sıkılaşma sağlar. Kan akışı ve oksijenlenmeyi artırarak selülitleri azalttığı da gözlemlenmiştir.

Yer çekimi nedeniyle her bireyin kütlesinin kilogram olarak tanımlanan bir ağırlığı vardır. Bu çekim gücüne karşı koyarak hareket eden insan vücudunda kaslar gelişir ve güçlenir.
Bu bilgiden yola çıkarak, NASA’nın da niçin uzun süre yerçekimsiz ortamda kalan astronotlarını kısa sürede forma sokmak, kas ve kemik değerlerini yeniden normale çevirmek için Power Plate kullandırmayı tercih ettiğini anlayabiliriz.

Power Plate cihazının yarattığı titreşimler vücudumuza enerji olarak yollanır ve tercih edilen çalışma frekansındaki salınımlar vücut kaslarını gerilme yönünde uyarır, refleks kasılmalara sebep olur. Çalışma boyunca kaslar sürekli olarak kasılıp gevşer.

Refleks kasılmayı şöyle açıklayabiliriz.

Örneğin; doktor çekiç ile dizimize vurursa bacağımızdaki kaslar istem dışı kasılır ve bacağımızın alt kısmı havaya kalkar. Bu refleks kasılmadır.

Power Plate de vücudumuzda saniyede 30 ila 50 kasılma yaratır. Yani vücudumuzun her yerine çekiç ile vuruluyormuş gibi bir tepkime oluşur ve hem yüzeysel hem derin kaslarımız da tonik vibrasyon kasılmalarla buna tepki verir. Bu muazzam bir verimdir.

Örneğin; 1 dakika boyunca saniyede 30-50 kasılmaya maruz kalan karın kaslarımız yüzlerce kez mekik hareketi yapmışçasına çalışır.

Power Plate’in genel faydalarını özetleyecek olursak;

- Zaman kazandırır. Kısa sürede maksimum verimli egzersiz olanağı sağlar.
- Tüm kasların derinlemesine çalışmasını sağlar, bireyi güçlendirir.
- Kas yoğunluğunu artırır. 
(Avusturya-Graz Ünv’de yapılan araştırmada, diz hastalarının rehabilitasyonunda Power Plate’in güç kazanımına etkisi ölçülmüştür. 5 hafta boyunca, 35 yaş ortalamasındaki 12 kişilik denek grubunun bir kısmına diğer sporlar, bir kısmına Power Plate egzersizleri yaptırılmıştır. Süre sonunda diğer sporları yapan grubun diz bölgesi kas artışı %78,1 iken, Power Plate çalışması yapan gruptaki kas artışı %126,7’dir. )
- Yağların parçalanmasını hızlandırır.
- Selülitleri azaltır, selülit oluşumunu engeller. 
2004’te Almanya-Fachklinik Sanaderm Bad Mergentheim’de yapılan klinik çalışmada selülit problemi olan 24-45 yaş arası, 60 kadın seçilmiştir. Denek grubuna 6 ay boyunca haftada 3 kez Power Plate egzersizleri yaptırılmıştır. Çalışma sonunda Power Plate’in yanı sıra egzersizlerine hergün, günde 40 dakika cardio çalışma da ekleyen grupta selülitte %32 azalma, günde sadece 11 dakika Power Plate çalışması yapan grupta ise selülitte %26 azalma gözlemlenmiştir.

-Metabolizmayı yükseltir.
-Kemik erimesi bozukluklarının giderilmesine katkı sağlar. Kemik yoğunluğunu artırır. 
(Verschueren ve arkadaşları 2004’te , 58-70 yaş arası 70 post-menapoz (menapoz sonrası) kadın üzerinde Power Plate etkilerini ölçmek üzere 24 hafta süren bir deney yapmışlardır. Denekler 2 gruba ayırılmış, ilk grubun egzersiz programına Power Plate dahil edilirken, ikinci gruba geleneksel egzersizler yaptırılmıştır. Egzersizler sonrası ölçümler yapıldığında geleneksel egzersizleri uygulayan grubun collum osis femorum bölgesindeki kemik yoğunluğunda %0,5’lik artış, Power Plate ile çalışan grupta ise %0,9’luk kemik yoğunluk artışı gözlemlenmiştir.
-Dokuların sıkılığını artırır.
-Esneklik kazandırır.
-Kas gevşekliğini (hypotonia) ve kas kas zafiyetini (atrophy) ortadan kaldırıp ağrıları azaltır.
-Kan dolaşımını düzenler.
-Vücutta sıvı birikmesini (ödem) engeller. Birikmiş sıvıların drenajını sağlar.
-Hormonların daha yüksek düzeyde çalışmasını sağlar.
-Kolajen üretimini artırır.
-Kandaki atıkların hızla vücudu terk etmesini sağlar ve kan hücreleri yenilenir.

 

Power Plate hakkında merak ettikleriniz ve Sıkça Sorulan Sorular için Blog kısmımızı inceleyebilirsiniz>>>