Yoga

Yoga sözcüğü Sanskrit kökenli olup, Sanskritçe’de "kontrol etmek", “kavuşmak”, “bir araya gelmek”, "birlik", "karşılaşma" ve "yöntem" gibi manaları olan "yuj" kelimesinden türemiştir.

İlk olarak antik Hindistan'da ortaya çıkan yoga, fizik, ruh ve zihin birlikteliği için yapılan bir uygulamadır. Yoga felsefesine göre ruh, zihin ve beden birdir, aralarında uyum oluştuğunda ise vücut kendini iyileştirebilir. Bundan dolayı yoga, aynı zamanda tedavi edici olarak kabul edilir.
Amacı, kişinin önce öz dengesini, sonra da evrenin her bir parçasının birbiriyle olan dengesini bulup huzur içerisinde var olmasıdır.

Yoga, en yalın tanımıyla; kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamasını sağlayan, içinde fiziksel pratikler, nefes egzersizleri ve meditasyonu barındıran bütünsel bir sistemdir.

Düzenli Yoga Pratikleri Yapmanın Faydaları
-Yoga yapmak hem ruhsal bir deneyim hem de fiziksel ve mental bir rehabilitasyon sağlar.
-Fiziksel faydalarından biri bedene esneklik kazandırmasıdır. Yapılan pratiklerle zaman içerisinde artan esneklik, kişiye hareket özgürlüğü sağlar.
-İltihaplar, zaman zaman hissedilen ağrılarımızın temel kaynağıdır. Beden yoga egzersizleriyle rahatladıkça iltihapların tahliyesi kolaylaşır.
-Zindelik ve kas kuvvetinde artış sağlar.
-Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına katkı sağlar ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
-Sırt ve eklem ağrılarında azalma sağlar. Yapılan esneme hareketleri ve asanalarla sırt gevşer ve ağrılar zamanla azalır.
-içerisindeki nefes egzersizleri sayesinde kalp-damar, sindirim ve solunum sistemi sağlığını destekler, stres ve kaygıyı azaltıp zihni dinginleştirirken metabolizmayı hızlandırır, yaşam kalitesini artırır.
-Kan dolaşımını düzenleyerek hücrelerin aldığı oksijen miktarını arttırır, kanın doku ve organlara daha etkin dağılmasını sağlar.
-Adeta anti-depresan etkisine sahiptir. Böbrek üstü bezlerindeki salgıların düzenlenmesiyle depresyon yönetiminde ciddi katkı sağlar.
-Zihnimizi dinginleştirirken ruhumuzla yakınlaşmamızı ve öz dengemizi sağlayarak iç huzuru oluşturmamıza yardımcı olur.

Uzman eğitmenler eşliğinde işlenen özenli ve keyifli yoga derslerimizi bireysel veya grup ders olarak planlayabiliyoruz.

İnanın, yoga kendinize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri.